Islandia

Islandia – państwo położone w Europie Północnej, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, m.in. archipelag Vestmannaeyjar w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Islandia jest jednym z krajów nordyckich.

Islandia – gorące źródła i gejzery:

Gdzie w Europie można się wygrzać o każdej porze roku? Oczywiście na Islandii! Kraj, który kojarzy nam się z zimnem, szarugą i męczącą podróżą, obfituje w fenomenalne gorące źródła i… krajobrazy rodem z Księżyca. Kto postawi stopę na wyspie ognia i lodu, ten będzie nie tylko mile zaskoczony, ale wręcz oczarowany jej pięknem.

Deildartunguhver to największe gorące źródło nie tylko na Islandii, ale w całej Europie. Wydobywające się z gorącej wody kłęby pary można dostrzec z odległości nawet kilku kilometrów. Deildartunguhver słynie także z bardzo silnego przepływu wody – podziemne źródło wyrzuca z siebie około 180 litrów wody na sekundę. Dzięki tej obfitości i temperaturze wody osiągającej nawet 97 stopni Celsjusza, Deildartunguhver jest nie tylko turystyczną atrakcją Islandii, ale także źródłem ciepła dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

Okolice jeziora Kleifarvatn są niezwykle popularne wśród turystów, a to ze względu na niesamowite krajobrazy ukształtowane w tym miejscu przez lata aktywności wulkanów. Teren jest bardzo aktywny sejsmicznie, co nie umniejsza jednak jego atrakcyjności dla tych, którzy lubią długie spacery, piękne widoki i gorące kąpiele. Tutejsze gorące źródła to jedno z najnowszych odkryć na Islandii – odkryto je zaledwie kilka lat temu. Są teraz często odwiedzane, tym bardziej, że leżą w dogodnej odległości około dwudziestu pięciu kilometrów od Reykiaviku. W tych okolicach warto spędzić cały dzień, gdyż widoki roztaczające się nad jeziorem Kleifarvatn to kwintesencja islandzkiego krajobrazu.

Snorralaug

Snorralaug to jedno z najbardziej znanych (choć nie najokazalszych) miejsc na Islandii, gdzie można skorzystać z dobrodziejstw gorącej i relaksującej kąpieli. Historia Snorralaug sięga przełomu XI i XII wieku. Snorralaug znajduje się na szczycie malowniczego trawiastego wzgórza. Jest to niewielki basen o średnicy około czterech i pół metra, otoczony płytami wyciosanymi z kamienia. Choć mały, to niezwykle często odwiedzany jest przez turystów, którzy wierzą, iż woda ze źródła skutecznie leczy wiele chorób.

Jeżeli będziecie mieli okazję spędzić kilka dni w okolicy Landmannalaugar, to naprawdę warto z niej skorzystać. Ten przepiękny teren położony jest między wyjątkowo malowniczą doliną, a polem lawy. Znajduje się w okolicach znanego aż nazbyt dobrze w Europie wulkanu Hekla. Liczne gorące źródła w wielu miejscach łączą się ze sobą, tworząc całe potoki spływające parującą wodą. Okolica Landmannalaugar jest niezwykle atrakcyjna nie tylko z uwagi na możliwość swobodnego korzystania z dóbr naturalnych, ale także ze względu na ogromne walory wizualne: niesamowite formacje geologiczne i przepiękne krajobrazy. Niestety tereny te dostępne są dla podróżników tylko od czerwca do kwietnia.

Gorące źródła Laugafell

Jednym z najsympatyczniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc na Islandii są gorące źródła Laugafell. Na dość dużym terenie znajduje się w sumie kilkadziesiąt małych źródeł geotermalnych, połączonych bardzo atrakcyjnym i przyjemnym szlakiem spacerowym. Niektórzy podróżnicy przeznaczają nawet kilka dni na przemieszczanie się pomiędzy znajdującymi się tu miasteczkami, codziennie nocując gdzie indziej. Spać można w turystycznych chatkach, sprytnie wtopionych w islandzki krajobraz. Niektóre źródełka znajdują się na tarasach chatek i przeznaczone są wyłącznie dla ich lokatorów. Malowniczy lodowcowy krajobraz sprawia, że w okolicy można się poczuć jak na innej planecie, a kłęby pary wydobywające się z ziemi potęgują wrażenie niesamowitości.

Hveragerdi to dwa bardzo znane i położone w niewielkiej odległości od siebie źródła, znajdujące się na terenie, który nie bez przyczyny nazywany jest Kwitnącym Miastem. Romantyczna nazwa wzięła się od rozrzuconych po całym kompleksie szklarni. Dzięki energii geotermalnej generującej wysoką temperaturę w Hveragerdi można hodować egzotyczne gatunki kwiatów i innych roślin. Część szklarni, a wręcz należałoby powiedzieć małych oranżerii, jest udostępniona do zwiedzania. Pierwsze ze źródeł – Blue Hot Springs – słynie z niesamowicie niebieskiej wody, jej kolor to zasługa znajdujących się w wodzie pierwiastków. Drugie – Riverside Hot Springs – ma intrygujący kształt piramidy i mawia się, że poza walorami naturalnymi emituje także kosmiczną energię.

Źródło Hveravellir nie tylko przez podróżników, ale także przez wielu mieszkańców Islandii uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Teren wygląda jak powierzchnia Księżyca: ze szczelin w ziemi wydobywa się para, lawa przybiera tu fantastyczne kształty, a woda mieni się niezliczoną ilością odcieni błękitu. Dla piękna tego krajobrazu warto znieść niewygody tutejszego zakwaterowania – dla przybywających do Hveravellir turystów przeznaczono tylko dwa domy gościnne o standardzie schronisk młodzieżowych. Jednak niezrażeni podróżnicy przybywają tu tłumnie, aby odkrywać codziennie jeden z najpiękniejszych ziemskich krajobrazów.

To właśnie od tego źródła pochodzi powszechnie używana dziś nazwa “gejzer”. Niegdyś Geysir był największym na Islandii źródłem gorącej wody i pary, obecnie przegrywa w tej konkurencji ze swoim sąsiadem – Strokkurem. Dzisiejszy Geysir to bardziej gorące jezioro, z którego bardzo rzadko wytryskuje słup wody i pary. Jeśli chcecie podziwiać to wodne widowisko, skoncentrujcie uwagę na Strokkurze, który jest źródłem bardzo aktywnym.

Geysir jest za to wciąż prawdziwą mekką dla fanów gorących kąpieli, a jego sława rozciąga się na cały świat. Malownicze okolice potęgują przyjemność kąpieli, a amatorzy spacerów mogą zwiedzić okolicę, podziwiając niewielkie gorące źródełka rozrzucone pośród wulkanicznych skał.

Błękitna Laguna to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki przybywającej na Islandię. Dawniej ukochane miejsce okolicznych mieszkańców, dziś profesjonalnie przygotowany kompleks wspaniałych basenów oferujących rozkosz gorących kąpieli. Nie jest to oczywiście jedno źródło, znajdujące się w Błękitnej Lagunie ogromne baseny zasilane są wodą z licznych w tym rejonie źródeł geotermalnych. Woda pochodzi z głębokości 2000 metrów, ale nie wykorzystuje się jej jako źródła ogrzewania, gdyż jest zbyt słona. Dobroczynne działanie soli wykorzystuje się za to w medycynie i kosmetyce, sól jest także odpowiedzialna za krajobraz całej laguny – osiadając, tworzy bardzo urokliwe formacje i baseny. Temperatura wody w Błękitnej Lagunie wynosi około 70 stopni Celsjusza, co umożliwia działanie basenów przez okrągły rok. Można tu także zaopatrzyć się w specjalną linię kosmetyków, aby utrzymać na dłużej dobroczynne efekty pobytu na Islandii.

Błękitna Laguna znajduje się na południe od drogi z Keflaviku do Reykjaviku, od którego dzieli ją około czterdziestu kilometrów.

Jeśli dacie się przekonać, by choć jeden raz porzucić ciepłe kraje na rzecz ciepłych wód i księżycowych krajobrazów Islandii, z pewnością nie będziecie żałować.

Wycieczek na Islandię w polskich biurach podróży jest mało, ale swobodnie skorzystać można z bogatej oferty biur w Wielkiej Brytanii, tym bardziej, że niektóre z nich mają ofertę w języku polskim. Warto przemyśleć tę opcję, gdyż zorganizowane wyjazdy z Polski na Islandię często przerażają swoją ceną. Można też zaryzykować samodzielną organizację wyjazdu – powrotny bilet z Warszawy do Reykiaviku można kupić już za około 1300 PLN (Iceland Express lata z Warszawy, ale tylko w grudniu, loty wznowione mają być od kwietnia 2012 roku). Można także w podobnej cenie kupić bilet z przesiadką w Londynie.

Na miejscu możliwości noclegowych jest sporo, od bardzo drogich hoteli, do prywatnych kwater w bardziej dostępnych cenach. Jeśli wybieracie się na Islandię samodzielnie, na miejscu koniecznie wynajmijcie samochodu. Komunikacja na Islandii nie jest wprawdzie zła, ale tylko własny pojazd pozwoli sprawne dotrzeć w bardziej odległe miejsca.

Zostaw odpowiedź

Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!

XHTML: Możesz użyć następujące tagi: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>